Optiske strålekilder og synsundersøkelse

Ansatte og studenter som skal arbeide med sterke optiske strålekilder skal ha tilbud om synsundersøkelse. Sterke optiske strålekilder kan være lasere klasse 3B og 4, og UV-kilder. 

English version: Optical radiation sources and eye examinations

Ser du etter noe annet? Temaside om HMS | Sider merket med strålevern

Sikkerhet #

Feil bruk av sterke optiske strålekilder kan gi alvorlige skader på netthinne, linse og hornhinne og medføre varig synssvekkelse. Det er derfor svært viktig at du som arbeider med sterke optiske strålekilder unngår situasjoner der slik skade kan oppstå og at du bruker anbefalt verneutstyr.

Helseundersøkelser #

1. Undersøkelse ved oppstart arbeid med sterke optiske strålekilder #

Ansatt/student bestiller selv time til undersøkelse hos optiker for å kartlegge øyestatus og eventuelle tidligere øyeskader eller sykdommer. Bruk rekvisisjon.

Når Bedriftshelsetjenesten (BHT) mottar rapport etter undersøkelse hos optiker, vurderes behovet for innkalling til ytterligere undersøkelse hos Bedriftshelsetjenesten.

Optiker kan, ved behov, henvise direkte til øyelege.

Ansatte og studenter må bruke optiker som NTNU har rammeavtale med for å sikre at prosedyren gjennomføres på samme måte for alle. 

Videre oppfølging; se I tiden du arbeider med sterke optiske strålekilder og Avslutning av arbeid med sterke optiske strålekilder.

2. Tilbud om helseundersøkelse ved arbeid med andre optiske strålekilder #

Arbeidsgiver skal også tilby helseundersøkelse (§16-7 i Forskrift om utførelse av arbeid) hvis:

  • Eksponering for kunstig optisk stråling overskrider grenseverdiene i Forskrift om tiltaks- og grenseverdier §4-2, eller
  • Ansatt/student har en kjent sykdom som skyldes eksponering for kunstig optisk stråling, eller
  • Risikovurdering viser at det foreligger helserisiko  

Arbeidsgiver skal gi beskjed til Bedriftshelsetjenesten om ansatt/student som skal ha tilbud om denne typen helseundersøkelse. Bedriftshelsetjenesten innkaller så ansatt/student til undersøkelsen.

Rekvisisjon #

På rekvisisjonen fylles "Helseundersøkelse; knyttet til sterke optiske strålekilder" inn under "beskrivelse" (se bilde under). Rekvisisjon fås av din rekvirent. Det er kun den hvite delen av rekvisisjonen som skal levers i butikken. (Brilleland AS)

Se rammeavtale for synsundersøkelser eller ta kontakt med Bedriftshelsetjenesten hvis du har spørsmål om optiker og undersøkelsen.

Opplysninger om funn ved undersøkelsen hos optiker blir lagret i journal hos optiker. Bedriftshelsetjenesten får kopi av journalen. Bedriftshelsetjenesten har taushetsplikt.

Hvis synet er nedsatt på ett eller begge øyne, er det spesielt viktig at enheten foretar risikovurdering med tanke på å unngå ytterligere skade.

Oppstartsundersøkelse hos optiker er utgangspunkt for eventuelle senere vurderinger av skader.

I tiden du arbeider med sterke optiske strålekilder #

Hvert femte år skal ansatt/student som arbeider med sterke optiske strålekilder til helseundersøkelse hos bedriftshelsetjenesten. Enhetene eller den enkelte ansatt/student må selv holde oversikt over dette, og ta kontakt med bedriftshelsetjenesten. Type optisk strålekilde og bruksmønster hos deg som er til helseundersøkelse blir journalført. Hvis det er behov for det, blir du henvist til synsundersøkelse.

Hvert tiende år skal ansatt/student til ny undersøkelse hos optiker.

Bedriftshelsetjenesten henviser til undersøkelse hos øyelege hvis det er grunn til det. Henvisningen er basert på hva vedkommende har jobbet med og risikovurdering.

Avslutning av arbeid med sterke optiske strålekilder #

Ansatt/student får tilbud om og blir anbefalt ny synsundersøkelse.

Ulykker og eksponering over grenseverdier #

Ved alvorlig øyeskade og behov for akutt hjelp: ring 113. Ved ulykke med eksponering som kan ha gitt skade skal personen straks til undersøkelse, senest innen 24 timer etter ulykken. I ordinær arbeidstid kan Bedriftshelsetjenesten/fastlege kontaktes for henvisning til øyelege. Utenom ordinær arbeidstid: ring 113,  eller direkte til Øyeavdelingen ved St. Olavs Hospital, telefon 06800.

Ved sannsynlig eller påvist kronisk skade, skal bedriftslegen henvise ansatt/student til undersøkelse hos øyelege.

Andre forhold #

Hvis ansatt/student ikke vil til helseundersøkelse eller uteblir fra helseundersøkelsen, lager Bedriftshelsetjenesten et notat i journalen der det står at vedkommende har fått tilbud om undersøkelse, men har takket nei.

Risikovurdering i hvert enkelt tilfelle avgjør om gjesteforskere, servicepersonell og eventuelle andre eksterne personer og personer med kortvarig opphold i miljøet, skal være med i ordningen med synsundersøkelse.

Kostnadene ved synsundersøkelser blir belastet enheten der ansatt/student jobber.

Hjelp #

NTNU-bestemmelser #

Lovverk #

Kontakt #

Godkjenning/signatur #

Godkjent av HMS-sjef – 18. desember 2015 – HMSRV3405 - ePhorte 2016/3901

2 Vedlegg
8182 Visninger
Gjennomsnitt (0 Stemmer)