HMS ved IV
Siden er under utvikling
Aktuelt #
HMS opplæring via TRAINOR for nye studenter. Bestilling sendes inn uke 35
HMS roller ved IV #
Ledere
Verneombud #
Verneombudet er ansattes representant i saker som angår helse, miljø og sikkerhet. Alle som er i 50 prosent stilling eller mer som vitenskapelig eller teknisk/administrativt ansatt, kan velges som verneombud.
Verneombudet skal velges blant arbeidstakere med erfaring og innsikt i arbeidsforholdene innenfor verneområdet.
Linjeleder kan ikke velges som verneombud. Det samme gjelder ansatte som utfører oppgaver i linjelederes sted, for eksempel HMS-koordinatorer og lokale strålevernkoordinatorer.
Sikkerhet og beredskap #
Beredskap omhandler forberedelse til, håndtering og normalisering av dimensjonerende hendelser som i seg selv er, eller kan føre til, krisesituasjoner. En krisesituasjon er enhver hendelse, ventet eller uventet, som setter liv eller NTNUs kjernevirksomhet i fare, eller som reduserer NTNUs evne til å utføre normal drift.
Varsling ved beredskapssituasjoner #
Håndter akutt situasjon først
Varsle nærmeste leder
Ring NTNUs beredskapstelefon: 800 80 388 hvis du ikke får tak i nærmeste leder
Operativ beredskapsplan ved NTNU
Varslingsrutine ved stans av tekniske anlegg
Målrettet helseundersøkelse #
Det kan være nødvendig å foreta helseundersøkelser for å forebygge og hindre utvikling av arbeidsrelaterte helseskader. Arbeidsgiver har det overordnede ansvaret for å identifisere hvilke arbeidstakere som har behov for helseovervåkning gjennom sitt ansvar for å sørge for at bestemmelsene gitt i og i medhold av arbeidsmiljølov blir overholdt (AML §2-1).